Osoby evidované jako spolupracovníci StB a seznamy STB
Vysvětlivky, vybrané zkratky a časté dotazy
Vyhledávat můžete jak podle příjmení, jména, data a místa narození osob, tak i podle registračních či archivních čísel svazků či spisů, k nimž byly evidovány. Poslední vyhledávací kritérium umožňuje u všech spisů a svazků (tedy i u zničených nebo nedohledaných) zjistit, jaké osoby k nim byly vedeny. Popis databáze EZO naleznete zde. Vysvětlivky nejčastěji používaných zkratek a odpovědi na často kladené dotazy najdete zde.
Při vyhledávání v EZO stačí vyplnit jednu rubriku, bez ohledu na háčky, čárky, velká nebo malá písmena. Vyhledávat lze i vložením nejméně prvních tří písmen v libovolném vyhledávacím poli a doplnit znakem * , takto budou hledány různé varianty slova. Například pro zadaný výraz "Novák*", budou vyhledané osoby "NOVAK", "NOVAKOVA" a pod.
Databázi zveřejňujeme tímto způsobem, protože tak neučinil Ústav pro studium totalitních režimů (resp- Archiv bezpečnostních složek) ani po dvou letech své činnosti. Jedná se o unikátní archivní pomůcku, podle níž je možné alespoň částečně zjistit, o jaké osoby se StB zajímala. V tomto kontextu je překvapivé, že ani po takřka dvaceti letech od listopadových událostí velká část lidí, které StB evidovala a sledovala, o tomto faktu nebyla ze strany současného státního aparátu doposud informována. Databázi zveřejňujeme také proto, abychom se pokusili omezit případné vydírání některých státních úředníků a politiků.
Ze samotného záznamu v EZO nelze ve většině případů dohledat konkrétní důvod, proč dotyčnou osobu StB evidovala.
Jako doplněk uvádíme možnost vyhledávat ve dvou databázích spolupracovníků StB. Oficiální seznamy spolupracovníků naleznete zde a doplnění chybějících jmen zde. Pro úplnost je potřeba dodat, že samotná evidence člověka v těchto databázích nevypovídá nic o jeho charakteru, morálce, vině či nevině. Teprve bližším zkoumáním životní cesty jednotlivce lze dospět ke konktrétnímu závěru.
Pokud najdete u konkrétní osoby odkaz na konkrétní spis, můžete o jeho zpřístupnění - pokud se dochoval - požádat Archiv bezpečnostních složek zde. Databáze StB Evidence zájmových osob (EZO) vznikla jako přepis písemných podkladů. Obsahuje záznamy k více než 777 000 osobám. Při přepisu do elektronické podoby mohlo pochopitelně dojít k chybám ve formě překlepů - po srovnání s původním písemným podkladem a dalšími prameny jistě archiváři snadno správné údaje případnému zájemci sdělí.
Jednotlivé krajské či centrální útvary StB vedly svazky a spisy ve svých vlastních registračních a archivních protokolech. Proto je nutné při vyhledávání podle archivního či svazkového čísla zkontrolovat, jaký útvar StB příslušný svazek či spis registroval, či uložil do archivu. Aby se jednalo o jediný spis, musí se tedy ve vyhledaných údajích k jednotlivým osobám shodovat příslušné archivní či registrační číslo a název útvaru StB.
Co zapsání jména v seznamu znamená?
Samotný záznam neznamená nic jiného než to, že se StB o uvedenou osobu z jakéhokoliv důvodu zajímala. Nelze z tohoto záznamu odvodit nic jiného.
Jak požádat o záznamy ke konkrétní osobě?
Když vás zajímá více, je možné se na základě Archivního čísla s uvedením Archivujícího útvaru nebo Registračního čísla svazku s uvedením Útvaru obrátit na Archív bezpečnostních složek, buďto přímo nebo emailem, o zpřístupnění tohoto materiálu. Více se dozvíte zde.
Jak zjistit jestli zavedená osoba v seznamu EZO byla vedena jako spolupracovník StB?
V roce 2002 vstoupil v platnost zákon č. 107/2002 Sb., na jehož základě publikovala ministerstva vnitra, obrany a spravedlnosti seznamy osob jako spolupracovníků StB. Můžete si příslušné ověřit v těchto seznamech s pomocí vyhledavače na stránce Archivu bezpečnostních složek , případně v seznamu Nezveřejněných svazků spolupracovníků (celá ČR, 25 tis. záznamů)
Když se mi nelíbí, že o mě StB vedla záznamy, co mohu udělat?
V databázi je uvedeno skoro 800 tisíc jmen. To znamená, že se StB v Československu zajímala o velkou část občanů. Možná by stálo za to podat hromadnou žalobu na příslušníky StB, kteří špehování lidí organizovali.
Co znamená barevné odlišení řádku ve vyhledávači?
Barvy jsou použity z důvodu lepší orientace, nevztahují se k zapsaným osobám a pro čtení v databázi nemají žádný význam.
Zkratky a terminologie:
A-??? – archivní signatura operativního spisu, který byl veden vojenskou kontrarozvědkou (III. správou). Spisy vojenské kontrarozvědky jsou – pokud se dochovaly – uloženy v příslušném oddělení Archivu bezpečnostních složek, kontakt a bližší informace: zde
Blokovaná osoba – důvod evidence příslušné osoby v evidenci StB. Důvodem „blokace“ ke konkrétnímu svazku byla snaha, aby nedocházelo při současném zájmu různých složek tajné policie o danou osobu k možným problémům.
Datum zavedení – většinou se jedná o datum evidence příslušného spisu či jiných údajů (osoba určená pro styk se státním tajemstvím, upozornění na zájem rozvědky StB či vojenské rozvědky ZS GŠ). V některých případech datum evidence osoby v elektronické databázi EZO. Tedy datum není totožné s datem, od kdy měla StB o danou osobu zájem.
H-??? – archivní signatura fondu „H“, který byl založen jako tzv. historický fond. StB do něho ukládala spisy k významným kauzám, které hodlala v budoucnosti propagandisticky využít. Uložen je nyní v příslušném oddělení Archivu bezpečnostních složek, kontakt a bližší informace: zde
III. správa – krycí označení vojenské kontrarozvědky, která byla po naprostou většinu trvání komunistického režimu součástí StB.
K – kontrolní. Typ svazku se zakládaly u kontrarozvědných útvarů StB, které řídily či kontrolovaly důležitou akci u podřízeného útvaru.
KV – Karlovy Vary, zkratka používaná v archivních číslech pro označení kraje zaniklého v roce 1960.
MK – bývalý archív moravských krajů; dodnes se většinou spisy, jejichž archivní čísla tuto zkratku obsahují, v naprosté většině nedochovaly.
NO (nepřátelská osoba) – StB podle příslušné směrnice takto označovala osoby, které byly považovány za nepřátelské. Existovalo několik kategorií nebezpečnosti, které byly řazeny sestupně (z pohledu StB byla daná osoba v okamžiku evidence považovaná za nejvíce nebezpečnou, pokud byla evidovaná jako NO I. kategorie nebezpečnosti). Současně se jedná o typ spisů, který byl k takto vymezeným osobám zakládán.
OČE – osobní evidenční číslo. Unikátní číslo, které bylo přiřazeno osobě v této databázi.
OL – Olomouc, zkratka používaná v archivních číslech pro označení kraje zaniklého v roce 1960.
Pohlaví – buď Z (žena) nebo M (muž).
Pozorka – upozornění, že o danou osobu měla zájem z různých důvodů rozvědka StB (I. správa) či vojenská rozvědka (ZS GŠ) .
Registrační číslo – číslo, pod kterým byl svazek zaregistrován v registru svazků. Pokud byl svazek archivován, dostával nové (archivní) číslo, pod kterým byl evidován v archivním protokolu. Vybrané registrační protokoly jsou dostupné na stránce slovenského ÚPN zde Operativní svazky StB spravuje Archiv bezpečnostních složek, popis fondů je dostupný na stránce zde a kontakt na stránce zde
S StB – Správa Státní bezpečnosti
SEO VOS FMV – Statisticko-evidenční odbor Vnitřní a organizační správy Federálního ministerstva vnitra.
STPT – státní příslušnost evidované osoby
SÚ – Studijní ústav. Předchůdce archivu ministerstva vnitra.
Určená osoba – osoba určená z různých důvodů, většinou souvisejících s výkonem zaměstnání, pro styk se státním tajemstvím a z tohoto důvodu prověřená StB
V-??? – archivní signatura vyšetřovacího spisu, pod kterým byl evidován v archivním protokolu vyšetřovacích spisů. Vyšetřovací spisy jsou – pokud se dochovaly – uloženy jsou v příslušném oddělení Archivu bezpečnostních složek, kontakt a bližší informace:zde
Z – zvláštní fond. Vytvořen v druhé polovině padesátých let ministrem vnitra Rudolfem Barákem. Byly do něho zařazeny spisy, které měly být pod zvláštním bezpečnostním režimem v archivu. Většinou se jednalo o významné kauzy, například v souvislosti se zatýkáním komunistických funkcionářů. V roce 1990 byl nesystémově využit ministrem vnitra Richardem Sacherem, který do něho nechal přeřadit spisy osob, které se staly součástí nové politické elity. Je dochován takřka v úplnosti a je běžně přístupný v Archivu bezpečnostních složek.
ZV – vyšetřovací spisy, zařazené do zvlášního fondu.
- Protokol registrace objektových svazků („řád 1“)
- Registrační protokol vyřazených typů („řád 2“)
- Protokol registrace osobních svazků kádrových příslušníků („řád 3“)
- Protokol registrace osobních svazků tajných spolupracovníků („řád 4“)
- Protokol registrace svazků konspiračních a propůjčených bytů („řád 7“)
- Protokol registrace svazků operativní korespondence („řád 8“)
- Registrační protokol svazků aktivních a vlivových opatření („řád 9“)
- Archivní protokoly (1952-1989)
- Kádrové rozkazy náčelníka I. správy SNB
- Registrační protokoly
- Archivní protokoly
- Registrační protokoly
- Archivní protokoly
- Registrační protokoly
- Archivní protokoly
- Registrační protokoly
- Archivní protokoly
- Denníky vyšetřovacích spisů
- Archivní protokoly
Průvodce pro veřejnost a badatele
Archiválie uložené v archivu může při respektování platných právních norem využívat každý. Je možné toho dosáhnout těmito způsoby:
přímo studiem archiválií, jejich reprodukcí, nebo archivních pomůcek v badatelně archivu;
nepřímo, na základě písemné žádosti o rešerši, výpis nebo opis archiválií;
prostřednictvím výstavní, přednáškové a pedagogické činnosti.
Studium archiválií v badatelně
Studium archiválií v badatelně upravuje vyhláška č. 645/2004 Sb. a z ní vycházející tzv. badatelský řád. Jak postupovat? Každý zájemce o studium si na základě zvoleného tématu vyhledá v průvodci po archivu nebo v seznamu fondů příslušné archivní fondy. V případě potřeby mu poradí pracovník badatelny, který eventuelně zprostředkuje konzultaci se správcem příslušného fondu. Zájemce o studium v archivu musí vyplnit badatelský list a při každé návštěvě archivu předložit průkaz totožnosti. K archivním fondům existují archivní pomůcky, které jsou výsledkem zpracování archiválií. V nich lze nalézt informace o obsahu archiválií a základní informace o jejich původci. Na základě archivní pomůcky badatel vybere konkrétní archiválie nebo jejich skupiny a vyplní žádanku (informace o způsobu vyplnění podá dozor badatelny). Podle této žádanky je archivní materiál v příslušné badatelně připraven, nikoli však okamžitě, neboť vzhledem k rozsahu a umístění archiválií v archivech příprava vyžaduje delší dobu. Archiválie lze studovat pouze prezenčně, nelze je vynášet mimo badatelnu. Z archivního materiálu může badatel podle platných zásad obdržet za úplatu reprodukce.
Využívání archiválií podáním písemné žádosti o rešerši, výpis nebo opis archiválií.
Tento způsob využívání archiválií (nepřímý) je obvyklý v úředním styku. Děje se na základě písemné žádosti právnických a fyzických osob (včetně orgánů státní správy a původců archiválií) zaslané archivu. Případné reprodukce archiválií, zhotovené k odpovědi na tyto žádosti jsou opatřovány ověřovací doložkou (potvrzení shody s originálem). Kopie a ověření původcům archiválií nebo jejich právním nástupcům a státním orgánům jsou poskytovány zdarma. Archiv bezpečnostních složek odpovídá na různé písemné dotazy žadatelů a vypracovává odborné tematické rešerše, ke kterým má ve svých fondech příslušné archivní doklady. Rešeršní služby jsou zpoplatňovány. Ceny se pohybují od 260 do 440 Kč za hodinu v závislosti na náročnosti příslušné rešerše (viz. Badatelský řád). Jejich výše záleží na době a náročnosti práce, která je na rešerši vynaložena. Žádost o rešerši ve fondech Archivu bezpečnostních složek je možno podat v badatelně, v podatelně nebo zaslat poštou.
Důležité upozornění!
Archiv může pouze potvrdit a sdělit údaje, jež lze přímo zjistit z dochovaných archiválií, které jsou v jeho správě, případně doporučit kontakt na jiný archiv či organizaci. Archivu nepřísluší rozhodovací pravomoc, je pouze správcem informací! Protože vyřízení žádostí a rešerší vyžaduje často spolupráci více pracovníků jednotlivých oddělení archivu a prozkoumání často ještě neuspořádaných archiválií, trvá vyřízení žádostí a rešerší ve složitějších případech až několik měsíců.
- Badatelna ABS Praha - Siwiecova
- Některé archiválie byly v minulosti digitalizovány předchůdci Archivu bezpečnostních složek (Odbor archivní a spisové služby MV ČR a Úřad pro zpřístupňování dokumentů MO ČR). Vzhledem k nekvalitnímu provádění digitalizace je značná část digitalizovaných kopií nečitelná. V případě, že bude badatel s podobou digitalizované kopie nespokojen, je možné na základě žádosti zpřístupnit archiválie v originále popřípadě provést novou digitální kopii.
- Badatelna ABS Praha - Struha
- Badatelna ABS Brno - Kanice
Centrální badatelna Siwiecova
- adresa: Siwiecova 2, Praha 3–Žižkov
- telefon: +420 221 008 210, +420 221 008 472
- fax: +420 222 718 944
- e-mail: badatelna.siwiecova@abscr.cz
- oddělení operativních svazků a vyšetřovacích spisů
- oddělení archivních fondů vojsk Ministerstva vnitra
- oddělení archivních fondů Státní bezpečnosti
- oddělení archivních fondů Ministerstva vnitra ČSR
pondělí | 9.00 - 16.00 | |
úterý | 9.00 - 16.00 | |
středa | 9.00 - 18.00 | |
čtvrtek | 9.00 - 16.00 |
Badatelna Na Struze
- adresa: Na Struze 3, Praha 1
- telefon: +420 221 008 130, +420 221 008 134, +420 221 008 132
- fax: +420 222 511 917
- e-mail: badatelna.struha@abscr.cz
pondělí | 9.00 - 16.00 | |
úterý | 9.00 - 16.00 | |
středa | 9.00 - 18.00 | |
čtvrtek | 9.00 - 16.00 |
Badatelna Kanice
- telefon: +420 221 008 178
- fax: +420 545 227 563
pondělí | 8.00 - 14.30 | |
úterý | 8.00 - 14.30 | |
středa | 8.00 - 14.30 | |
čtvrtek | 8.00 - 14.30 |
Dopravní spojení
Úřední deska Archivu bezpečnostních složek
Siwiecova 2428/2
130 00 Praha 3
Elektronická adresa: info@abscr.cz
ID datové schránky: 6r3afce
- Pondělí – pátek: 10.00–13:30
Archiv bezpečnostních složek byl zřízen zákonem č. 181/2007 Sb., o Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek, který nabyl účinnosti dne 1.8.2007.
Příjem podnětů a stížností je na konkrétní poštovní adrese nebo osobně na podatelně v sídle Archivu.
Rozhodování o odvolání proti rozhodnutí Archivu (zákon č. 106/1999 Sb.) náleží do působnosti Ústavu pro studium totalitních režimů.
Lze najít a vyplnit osobně v podatelně Archivu a na jednotlivých badatelnách Archivu (Siwiecova, Na Struze, Brno-Kanice).
- formulář podle zákona č. 499/2004 Sb.: DOC, RTF, PDF
- badatelský list: DOC, RTF, PDF
- žádost o souhlas s použitím vlastního reprodukčního zařízení: DOC, RTF, PDF
- žádost podle zákona č. 106/1999 Sb.: DOC, RTF, PDF
Archiv potvrzuje, že zpráva byla doručena elektronické podatelně, zasláním zprávy, která musí být podepsána elektronickou značkou archivu. Archiv zasílá zprávu o doručení nejpozději v první pracovní den, který bezprostředně následuje po dni doručení. Archiv zasílá zprávu o doručení na elektronickou adresu, ze které byla zpráva odeslána. Pokud se zpráva o doručení vrátí archivu jako nedoručitelná, archiv provede jeden opakovaný pokus o její doručení.
Datové zprávy jsou přijímány na CD/DVD nosičích čitelných na počítačích archívu (moderní operační systémy MS Windows) .
Datová zpráva, u které byl zjištěn škodlivý software, nevyžádané obchodní sdělení nebo chybný (poškozený) formát, není zpracovávána. Pokud odesilatel neobdrží zprávu potvrzující doručení (viz výše), má se za to, že se jednalo o poškozenou zprávu, kterou nelze zpracovat.
název útvaru | krycí název | zkratky | zřízení/zrušení |
---|---|---|---|
1 | skupina III/A III. odboru - Bezpečnost | 15.12.1947 - 30.11.1948 | |
2 | Ústředna Státní bezpečnosti při MV | Ústb | 1.1.1948 - 30.11.1948 |
3 | odbor BA skupiny I - Bezpečnost MV | BAa, BAb, Bac, Bad, Bao, BAP, BAt | 1.12.1948 - 20.10.1950 |
4 | Velitelství Státní bezpečnosti | VStB | 21.10.1950 - 30.6.1952 |
5 | Hlavní správa Státní bezpečnosti | HS StB | 1.7.1952 - 30.9.1953 |
6 | hlavní správa Státní bezpečnosti | HS StB | 24.3.1966 - 28.2.1969 |
7 | federální správa zpravodajské služby | FSZS | 1.3.1969 - 28.1.1971 |
název útvaru | krycí název | zkratky | zřízení/zrušení | |
---|---|---|---|---|
1 | 1., 2., 3., 3A., 4., 5., samostatný sektor MNB | 21.10.1950 - 2.4.1951 | ||
2 | odbor Z MNB | 3.4.1951 - 30.6.1952 | ||
3 | odbor C MNB | 3.4.1951 - 30.6.1952 | ||
4 | odbor O MNB | 3.4.1951 - 30.6.1952 | ||
5 | odbor T MNB | 3.4.1951 - 30.6.1952 | ||
6 | odbor E MNB | 3.4.1951 - 30.6.1952 | ||
7 | správa zahraničně politické rozvědky | SZPR | 1.7.1952 - 30.9.1953 | |
8 | hlavní správa vojenské kontrarozvědky | HS VKR | 1.7.1952 - 30.9.1953 | |
9 | správa ochrany prezidenta | 1.6.1952 - 15.8.1952 | ||
10 | správa ochrany ústavních činitelů | 1.6.1952 - 15.8.1952 | ||
11 | hlavní správa ochrany | 16.8.1953 - 30.9.1953 | ||
12 | I. správa | SZPR | 1.10.1953 - 28.2.1964 | |
13 | rozvědná správa MV | I. správa MV | RS, SR | 1.3.1964 - 30.6.1966 |
14 | správa rozvědky | I. správa | SR | 1.7.1966 - 28.2.1969 |
15 | hlavní správa rozvědky | I. správa (od 1979 I. správa SNB) | HSR | 1.3.1969 - 31.7.1988 |
16 | hlavní správa rozvědky SNB | I. správa SNB | HSR | 1.8.1988 - 15.2.1990 |
17 | II. správa | SKR | 1.10.1953 - 31.12.1963 | |
18 | kontrarozvědná správa MV | II. správa MV | KRS | 1.1.1964 - 23.3.1966 |
19 | II. správa | II. správa HS StB | 24.3.1966 - 31.12.1966 | |
20 | správa kontrarozvědky | II. správa | II. správa HS StB | 1.1.1967 - 28.2.1969 |
21 | hlavní správa kontrarozvědky | II. správa | HSK | 1.3.1969 - 30.6.1974 |
22 | správa kontrarozvědky pro boj proti vnějšímu nepříteli | II. správa (od 1979 II. správa SNB) | 1.7.1974 - 31.7.1988 | |
23 | hlavní správa kontrarozvědky SNB | II. správa SNB | HSK | 1.8.1988 - 15.2.1990 |
24 | III. správa | 1.10.1953 - 31.12.1963 | ||
25 | hlavní správa vojenské kontrarozvědky | III. správa | HS VKR | 1.3.1964 - 23.3.1966 |
26 | III. správa | III. správa HS StB | 24.3.1966 - 31.12.1966 | |
27 | správa vojenské kontrarozvědky | III. správa | III. správa HS StB | 1.1.1967 - 28.2.1969 |
28 | hlavní správa vojenské kontrarozvědky | III. správa (od 1979 III. správa SNB) | HS VKR | 1.3.1969 - 31.5.1990 |
29 | IV. správa | 1.10.1953 - 31.12.1963 | ||
30 | správa sledování a ochrany zastupitelských úřadů KS | IV. správa MV | 1.3.1964 - 23.3.1966 | |
31 | IV. správa | IV. správa HS StB | 24.3.1966 - 31.12.1966 | |
32 | správa sledování | IV. správa | IV. správa HS StB | 1.1.1967 - 28.2.1969 |
33 | správa sledování | IV. správa (od 1979 IV. správa SNB) | 1.3.1969 - 31.7.1988 | |
34 | správa sledování SNB | IV. správa SNB | 1.8.1988 - 15.2.1990 | |
35 | V. správa | 1.10.1953 - 31.12.1962 | ||
36 | správa ochrany stranických a vládních činitelů | V. správa MV | 1.3.1964 - 28.2.1969 | |
37 | správa ochrany stranických a ústavních činitelů | V. správa (od 1979 V. správa SNB) | 1.3.1969 - 31.7.1988 | |
38 | správa ochrany stranických a ústavních činitelů SNB | V. správa SNB | 1.8.1988 - 15.2.1990 | |
39 | VI. správa | VKR, SVKR | 1.10.1953 - 28.2.1964 | |
40 | správa operativní techniky MV | VI. správa MV | SOT | 1.3.1964 - 30.6.1966 |
41 | správa operativní techniky | VI. správa | SOT | 1.7.1966 - 28.2.1969 |
42 | správa zpravodajské techniky | VI. správa | SZT | 1.3.1969 - 31.7.1979 |
43 | správa výkonné zpravodajské techniky | VI. správa SNB | SVZT | 1.8.1979 - 31.7.1988 |
44 | správa zpravodajské techniky SNB | VI. správa SNB | SZT | 1.8.1988 - 15.2.1990 |
45 | VII. správa | 1.10.1953 - 28.2.1964 | ||
46 | VIII. správa | 1.10.1953 - 28.2.1964 | ||
47 | IX. správa | 1.10.1953 - 28.2.1964 | ||
48 | správa kontrarozvědky pro boj protivnitřnímu nepříteli | X. správa (od 1979 X. správa SNB) | 1.7.1974 - 31.7.1988 | |
49 | správa kontrarozvědky pro ochranu ekonomiky | XI. správa (od 1979 XI. správa SNB) | 1.7.1974 - 31.7.1988 | |
50 | správa kontrarozvědky v Bratislavě | XII. správa (od 1979 XII. správa SNB) | 1.7.1974 - 31.7.1988 | |
51 | správa kontrarozvědky SNB v Bratislavě | XII. správa SNB | 1.8.1988 - 15.2.1990 | |
52 | oborové výpočetní a informační středisko Státní bezpečnosti | XIII. správa | OVIS StB | 1.1.1980 - 28.2.1982 |
53 | zvláštní správa SNB | XIII. správa | 1.8.1988 - 15.2.1990 | |
54 | správa kontrarozvědky pro boj proti mimořádným a zvláštním formám trestné činnosti | XIV. správa | 1.1.1981 - 1.12.1985 | |
55 | správa státně-bezpečnostního vyšetřování | 1.4.1953 - 30.9.1953 | ||
56 | správa vyšetřování MV | SV MV | 1.10.1953 - 28.2.1964 | |
57 | správa vyšetřování Státní bezpečnosti | SV StB | 1.3.1964 - 28.2.1969 | |
58 | hlavní správa vyšetřování Státní bezpečnosti ČSSR | HSV StB | 28.1.1971 - 30.6.1974 | |
59 | správa vyšetřování StB pro ČSR | SV StB ČSR | 28.1.1971 - 1.1.1973 | |
60 | správa vyšetřování StB pro SSR | SV StB SSR | 28.1.1971 - 1.1.1973 | |
61 | správa vyšetřování Státní bezpečnosti | SV StB | 1.7.1974 - 31.1.1990 | |
62 | odbor vyšetřování Státní bezpečnosti | OV StB | 1.2.1990 - 15.2.1990 | |
63 | odbor vyšetřování StB ve VKR | 28.1.1971 - 31.7.1979 | ||
64 | správa pasů a víz | SPV, SPaV | 1.8.1979 - 31.7.1988 | |
65 | správa pasů a víz SNB | SPV, SPaV SNB | 1.8.1988 - 15.2.1990 | |
66 | správa vývoje automatizace | SVA SNB | 17.1.1989 - 20.5.1991 | |
67 | odbor operativní evidence | 1.7.1952 - 30.9.1953 | ||
68 | I. zvláštní odbor MV | 1. zvl.odb. | 1.10.1953 - 28.2.1964 | |
69 | odbor operativní evidence | 1. zvláštní odbor | 1. zvl.odb. | 1.3.1964 - 23.3.1966 |
70 | statisticko-evidenční odbor | SEO HS StB | 24.3.1966 - 28.2.1969 | |
71 | statisticko-evidenční odbor | SEO | 28.1.1971 - 31.12.1979 | |
72 | II. zvláštní odbor | 2. zvl.odb. | 1.10.1953 - 31.12.1963 | |
73 | III. zvláštní odbor | 3. zvl.odb. | 1.10.1953 - 31.7.1956 | |
74 | V. zvláštní odbor | 5. zvl.odb. | 1.10.1953 - 12.4.1955 | |
75 | V. zvláštní odbor | 5. zvl.odb. | 1.11.1955 - 31.12.1963 | |
76 | VI. zvláštní odbor | 6. zvl.odb. | 1.11.1955 - 30.6.1964 | |
77 | odbor zahraničního tisku | IV. odbor | OZT | 1.8.1979 - 21.7.1988 |
78 | III. zvláštní oddělení MV | 3. zvl.odd. | 1.10.1953 - 31.12.1954 | |
79 | VI. zvláštní odbor MV | 6. zvl.odb. | 1.1.1955 - 14.4.1955 | |
80 | zvláštní správa MV | 15.4.1955 - 31.12.1963 |
název útvaru | krycí název | zkratky | zřízení/zrušení |
---|---|---|---|
1 | hlavní správa Státní bezpečnosti MV ČSR | HS StB MV ČSR | 1.3.1969 - 1.3.1971 |
2 | správa vyšetřování Státní bezpečnosti MV ČSR | SV StB MV ČSR | 1.3.1969 - 1.3.1971 |
3 | bezpečnostní odbor pro Státní bezpečnost MV ČSR | 1.3.1969 - 1.3.1971 | |
4 | hlavná správa Štátnej bezpečnosti MV SSR | HS ŠtB MV SSR | 1.3.1969 - 30.6.1974 |
5 | správa vyšetrovania Štátnej bezpečnosti MV SSR | SV ŠtB MV SSR | 1.3.1969 - 1.3.1971 |
6 | bezpečnostní odbor Štátnej bezpečnosti MV SSR | 1.3.1969 - 1.3.1971 | |
7 | správa ochrany ústavných a stranických činiteľov MV SSR | 1.3.1969 - 1.3.1971 |
název útvaru | krycí název | zkratky | zřízení/zrušení |
---|---|---|---|
1 | zemská úřadovna Státní bezpečnosti | Zústb, Zstb | 1945 - 31.12.1948 |
2 | oblastní úřadovna Státní bezpečnosti | Ostb | 1945 - 31.12.1948 |
3 | pobočka oblastní úřadovny Státní bezpečnosti | Postb | 1945 - 31.12.1948 |
název útvaru | krycí název | zkratky | zřízení/zrušení | |
---|---|---|---|---|
1 | krajské velitelství Státní bezpečnosti | KV Stb | 1.1.1949 - 30.6.1952 | |
2 | krajská správa Státní bezpečnosti | KS Stb | 1.7.1952 - 31.12.1953 | |
3 | oddělení Státní bezpečnosti velitelství NB Jáchymov | 1951 - 31.12.1959 | ||
odbor Státní bezpečnosti správy NB Jáchymov | ||||
I. odbor správy MV Jáchymov | ||||
I.A odbor správy MV Jáchymov | ||||
II. odbor správy MV Jáchymov | ||||
II.A odbor správy MV Jáchymov | ||||
III. odbor správy MV Jáchymov | ||||
IV. odbor správy MV Jáchymov | ||||
V. odbor správy MV Jáchymov | ||||
3. samostatné oddělení správy MV Jáchymov | ||||
4. samostatné oddělení správy MV Jáchymov | ||||
1. zvláštní oddělení správy MV Jáchymov | ||||
III. zvláštní skupina správy MV Jáchymov | ||||
zvláštní skupina správy MV Jáchymov | ||||
4 | I. odbor KS MV | 1.1.1954 - 23.3.1966 | ||
II. odbor KS MV | ||||
II. odbor KS MV Praha - pro hl. město Prahu | KRO-M, II M, II A | |||
II. odbor KS MV Praha - pro Středočeský kraj | KRO-K, II K | |||
III. odbor KS MV | ||||
IV. odbor KS MV | ||||
V. odbor KS MV | ||||
VI. odbor KS MV | ||||
VII. odbor KS MV (do 28.2.1964) | ||||
VIII. odbor KS MV | ||||
IX. odbor KS MV | ||||
odbor vyšetřování StB KS MV | ||||
odbor železniční dopravy KS MV | OŽD | |||
odbor (oddělení) nápravných zařízení KS MV | ONZ | |||
1. zvláštní oddělení KS MV | ||||
2. zvláštní oddělení KS MV | ||||
5. oddělení KS MV | ||||
6. zvláštní oddělení KS MV | ||||
7. samostatné oddělení KS MV | ||||
zvláštní skupina KS MV | ||||
3. zvláštní skupina KS MV | ||||
6. zvláštní skupina KS MV | ||||
analytická skupina (oddělení) KS MV | ||||
skupina ochrany stranických (politických) činitelů při vnitřním oddělení (odboru) KS MV | ||||
5 | správa Státní bezpečnosti krajské správy (KS) SNB, správy SNB hlavního města Bratislavy a Západoslovenského kraje včetně: | S StB | 24.3.1966 - 15.2.1990 | |
I. odboru | ||||
II. odboru | ||||
III. odboru | ||||
IV. odboru | ||||
V. odboru | ||||
VI. odboru | ||||
statisticko-evidenčního oddělení | SEO | |||
vyhodnocovacího a statisticko-evidenčního oddělení | VSEO | |||
vnitřního oddělení | VO | |||
organizačního a analytického odboru | OAO | |||
odbor rozvědky (I. odbor) krajské správy (KS) SNB, správy SNB hlavního města Bratislavy a Západoslovenského kraje | ||||
oblastní odbor Státní bezpečnosti krajské správy (KS) SNB, správy SNB hlavního města Bratislavy a Západoslovenského kraje | OO StB | |||
6 | odbor vyšetřování Státní bezpečnosti krajské správy (KS) SNB, správy SNB hlavního města Bratislavy a Západoslovenského kraje | OVŠ StB | 24.3.1966 - 31.1.1990 | |
7 | odbor pasů a víz krajské správy (KS) SNB a správy SNB hlavního města Bratislavy a Západoslovenského kraje | OPV, OPaV | 1.9.1979 - 15.2.1990 | |
8 | odbor rozvědky (I. odbor) KS SNB Praha | 24.3.1966 - 28.2.1969 | ||
II. odbor KS SNB Praha - pro hl. město Prahu | KRO-M, II M, II A | |||
II. odbor KS SNB Praha - pro Středočeský kraj | KRO-K, II K | |||
IV. odbor (ustanovka) KS SNB Praha | ||||
VI. odbor KS SNB Praha | ||||
odbor vyšetřování StB KS SNB Praha | OVŠ StB | |||
statisticko-evidenční oddělení KS SNB Praha | SEO | |||
analytické oddělení KS SNB Praha | ||||
analyticko-evidenční odbor KS SNB Praha | AEO | |||
9 | správa StB krajské správy (KS) SNB Praha (od 31.12.1975 správy SNB hlavního města Prahy a Středočeského kraje) včetně: | S StB | 1.3.1969 - 15.2.1990 | |
I., Ia, Ib, Ic odboru | ||||
II., IIa, IIb odboru | ||||
III., IIIa, IIIb, IIIc odboru | ||||
IV. odboru | ||||
V. odboru | ||||
VI. odboru | ||||
VII. odboru | ||||
VIII. odboru | ||||
IX. odboru | ||||
odboru prošetřování (ustanovky) | ||||
vnitřního oddělení | VO | |||
organizačního a analytického odboru | OAO | |||
analyticko-evidenčního odboru | AEO | |||
vyhodnocovacího a statisticko-evidenčního odboru | VSEO | |||
odboru (oddělení) letištní kontroly | OLK | |||
samostatného oddělení ochrany státního tajemství | OST | |||
10 | odbor vyšetřování StB krajské správy (KS) SNB Praha (od 31.12.1975 správy SNB hlavního města Prahy a Středočeského kraje) | OVŠ StB | 1.3.1969 - 31.1.1990 | |
11 | oblastní odbor StB správy SNB hlavního města Prahy a Středočeského kraje | OO StB | 1.7.1980 - 31.12.1982 | |
12 | odbor pasů a víz správy SNB hlavního města Prahy a Středočeského kraje | OPV, OPaV | 1.9.1979 - 15.2.1990 | |
13 | oddělení StB útvaru SNB Dukovany a Temelín | 1.6.1983 - 31.12.1987 |
Průměr: 3,01 | Hodnotilo: 1001 x | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |
Reklama
1997 © 2019
[13]
XFULL.CZ
|
RSS
|
Maps
.
|
xFON
|
xProject
|
FaNET
|
FakturaceNET
|
xFa
|
Shop
Archív STB
|
Cloud
|
Databáze firem
|
DPH
|
Exekuční řád
|
Fakturace
|
FaNET
|
Jízdní řády
|
Justice
|
Katastr
|
Last minute
|
Mapy
|
Obchodní rejstřík
|
Práce
|
QRCOD.cz
|
QRlogo
|
QRLogo
|
SERVERY
|
SMLUV
|
Telefony
|
Vízum
|
VoIP
|
VPS
|
VPS / VDS
|
WEB
|
WIFI
|
Zakony ČR
|
Živnosti
|
www.xKUCHTIK.cz
|
www.xKURZ.cz
|
www.xWIFI.eu
|
xKUCHTIK.cz
|
xKURZ.cz
|
xWIFI.eu
|