Informace na xfull.cz

Právě se nacházíte: Home / Informace / Managet servery / 

Vyzkoušejte si Windows 7 bez virtualizace i s jediným diskem
Někteří z vás mají možná problém. Rádi byste si vyzkoušeli novou zkušební verzi operačního systému Windows 7, ale ve svém počítači nemáte žádný volný pevný disk, nebo diskový oddíl. Současně instalace do prostředí virtuálního počítače pro vás není řešením, protože byste rádi vyzkoušeli plnou kompatibilitu nového systému s vaším stávajícím počítačem. Jenže co teď? Manipulace s diskovými oddíly může být relativně nebezpečná. Koupě nového disku zase vyžaduje dostupnost finančních prostředků a kupovat jej jen kvůli instalaci nového systému je poměrně zbytečné. Výhody virtualizace jsou zřejmé… Pojďme si tedy představit řešení s jehož pomocí můžete těžit z výhod virtualizace, přitom si užít instalace do nativního prostředí svého počítače bez poklesu výkonu a zároveň zdarma získat nový pevný disk.

VIRTUÁLNÍ PEVNÉ DISKY

Možná se to bude zdát trochu divné, ale je to tak. Toto vše totiž můžete získat díky nové funkci Windows 7 pro práci s virtuálními pevnými disky. Virtuální pevný disk je využíván v mnoha virtualizačních platformách – např. programy Virtual PC, VirtualBox, VMware a jinými. Takový disk", se operačnímu systému nainstalovanému ve virtuálním počítači jeví jako standardní pevný disk, je však reprezentován jediným souborem v mateřském operačním systému. A právě této výhody můžete plně využít ve Windows 7. Windows 7 totiž mohou být nainstalovány ve fyzickém počítači na virtuální disk a z něj se také ve fyzickém počítači startovat – bez jakýchkoliv zásahů do diskových oddílů, nebo dat ve vaší aktuální instalaci Windows. Jak na to?

 

Zväčšiť Zväčšiť 
Vytvorenie a pripojenie disku uloženého v súbore formátu VHD

 

VYTVOŘENÍ DISKU A INSTALACE WIN7

Nejprve se ujistěte, že na vašem pevném disku máte dostatek místa pro vytvoření souboru virtuálního pevného disku (doporučuji min. 16GB pro 32bit edici Windows 7; pro 64bit verzi raději více). Pokud je tato podmínka splněna, tak vložte instalační DVD do mechaniky, restartujte počítač a běžným způsobem nechte z tohoto DVD načíst systém. Zobrazí se výzva, zda si přejete instalovat systém Windows 7, nebo opravit stávající instalaci (Repair your computer). Vyberte opravu stávající instalace(!).
Zobrazí se okno záchranného systému WindowsRE v němž bude k dispozici několikero voleb pro opravu systému – např. obnovení systému, test paměti, atd. Jednou z těchto voleb je i spuštění Příkazového řádku – právě ten budete potřebovat, takže jej spusťte.
Zobrazí se klasického okno Příkazového řádku. Nyní s pomocí nástroje diskpart vytvoříme a připojíme virtuální pevný disk (VHD soubor) na některém ze stávajících diskových oddílů (v mém příkladu jde o disk C).

Nejprve tedy spusťte samotný program diskpart zadáním příkazu:
diskpart

Následně na příkazovém řádku zadejte tento příkaz:
create vdisk file=c:Win7.vhd maximum=16000 type=fixed

Tím dojde k vytvoření virtuálního pevného disku v souboru Win7.vhd na disku C o pevné velikosti 16GB.

Zadejte a potvrďte ještě tyto příkazy:
select vdisk file=c:Win7.vhd
a
attach vdisk

Nyní zavřete okno příkazového řádku i okno s nabídkami pro opravu systému pomocí klasického zavíracího tlačítka v pravém horním roku(!). Po zavření obou oken dojde znovu k zobrazení úvodní obrazovky s nabídkou instalace, nebo opravy systému.
Nyní již zvolte samotnou instalaci Windows 7. Z nabídky disků pro instalaci zvolte právě vytvořený disk o velikosti 16GB. Instalátor vás sice upozorní, že z tohoto disku není možné nabootovat (v tuto chvíli ještě ne), ale tohoto si nevšímejte a pokračujte v instalaci standardním způsobem. Instalátor následně přepíše pouze standardní boot manager vaší stávající instalace Windows (XP/Vista) a po závěrečném restartu vám již dá nový boot manager na výběr, zda chcete nastartovat nový systém Windows 7 (z virtuálního HD), nebo svoji původní instalaci Windows (XP/Vista).
A to je vše. Nyní máte při každém spuštění počítače na výběr, který operační systém chcete spustit a vyhnuli jste se všem peripetiím s přesuny, či mazáním a vytvářením fyzických diskových oddílů.

 

Zväčšiť Zväčšiť 
Výber VHD disku pre inštaláciu

 

Zväčšiť Zväčšiť 
Virtuálny disk ako disk C v spustenom Windows 7, uložený v súbore na disku D

 

 

ODINSTALACE WINDOWS 7

Jistě se budete ptát na možnost odinstalace Windows 7. Ta je však velmi snadná.
Jednoduše nastartujte svoji původní verzi Windows a smažte zde soubor virtuálního pevného disku Win7.vhd. Pakliže budete chtít obnovit původní boot manager vašeho systému, tak v případě Windows XP nastartujte z jejich instalačního CD do Konzole pro zotavení, v níž zadáte příkazy fixboot a fixmbr, čímž na disk znovu zapíšete původní boot manager Windows XP. V případě, že vaším primárním systémem jsou Windows Vista, pak rovněž nastartujte z jejich instalačního DVD, spusťte záchranný systém WindowsRE (pomocí volby Opravit počítač) a nechte automaticky opravit spouštěcí údaje. 

 Vyzkoušejte si Windows 7 bez virtualizace i s jediným diskem


QR (http://qrlogo.cz) -  - www.xfull.czPrůměr:  2,88 | Hodnotilo: 1101 x
1  |   2  |   3  |   4  |   5  |